Om Smicker
Smicker är en insiktsdriven kommunikationsbyrå som är specialister inom CRM och relationsmarknadsföring. Vi hjälper våra uppdragsgivare att engagera, föra och utveckla en dialog med individer – genom hela kundlivscykeln. Vi tror att varumärken byggs i varje interaktion och att en tydlig identitet, position och tonalitet är tre viktiga framgångsfaktorer i arbetet med att skapa lojala kunder.
Erbjudande
Positionering och varumärke, innovation och digitalisering, idé och kreativitet, dialog och lojalitet, redaktion och produktion.
Våra kunder
Blocket, Hertz, Volvo, SBAB, Villaägarna, Miljonlotteriet, BRIS, Halebop, Riksgälden, TV4 Play, Göta Energi, Telia.
Utmärkelser
Genom åren har vi tillsammans med våra kunder belönats otaliga gånger. Vi är faktiskt Sveriges mest belönade relationsmarknadsföringsbyrå. Här hittar du en sammanställning av de priser vi vunnit.
Kontakt
Digitaliseringen och teknikutvecklingen förändrar vårt sätt att kommunicera. Idag kan våra uppdragsgivare följa sina kunder genom hela kundlivscykeln och skräddarsy sitt erbjudande utifrån de unika kundernas behov och beteende. Vill du eller ditt företag vara en del av vår fortsätta utveckling. Hör av dig till pierre@smicker.se.
Pierre Kalmenstam
VD och senior strateg
pierre@smicker.se  
0708-15 84 20 
Pepe Larsson
Senior strateg & innovationsledare
pepe@smicker.se
0709-38 24 94

Jesper Eronn
Senior c
opywriter 
jesper@smicker.se
0723-57 31 56

Anna Sager
Copywriter 
anna@smicker.se
0700-92 49 24
Erik Olsson
Art director
erik@smicker.se
0707-32 29 00
Anna Karin Lundgren
Senior art director
annakarin@smicker.se
0700-91 75 75
David Remvig
Junior Planner
david@smicker.se  
0708-15 36 58

Emelie Stachewsky
Formgivare
emelie@smicker.se
0707-10 81 29
Andrea Kellerman
Formgivare
andrea@smicker.se
0735-10 71 49
Mikael Beventorp
Designer
mikael@smicker.se
0707-35 00 20 
Katarina Blass
Operativ projektledare
katarina@smicker.se
0707-59 40 12 
Martina Claesson
Operativ projektledare
martina@smicker.se
0707-50 19 74
Tina Gunrup Tobiasson
Operativ projektledare
tina@smicker.se
0709-30 89 90

Pia Högfeldt
Operativ projektledare
pia@smicker.se
0708-70 68 93

Therese Bjuråker Wilmot
Operativ projektledare Föräldraledig
therese@smicker.se
0703-31 01 06
Annika Dahl
Ekonomiansvarig
annika@smicker.se
0708-66 93 42
James Göransson
UX/UI Frilans
james@smicker.se
0739-91 56 23  
Gabriella Britth
UX/digital director Frilans
gabriella@smicker.se
0739-74 91 33
Max Hoffmann
Key Account Manager
max@smicker.se
0705-53 35 55
  

Följ oss